Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 17/10/2007
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: ştiri
Titlul articolului: Hatott az elnök ultimátuma?
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2101&cikk=16632


Numele cotidianului

Traian Băsescu ultimátumának vagy a választási törvénnyel foglalkozó parlamenti bizottság hirtelen támadt munkakedvének köszönhetően, a testületi tagok több hónapos halogatás után tegnap húsz perc alatt megszavazták az egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetéséről szóló törvénytervezetet.

Mihai Voicu bizottsági elnök szerint sikerült a holtpontról kimozdulni

Fotó: Mediafax

Mihai Voicu bizottsági elnök szerint sikerült a holtpontról kimozdulni

A kilenc szavazat mellett egyetlen tartózkodás volt, az RMDSZ-t képviselő Márton Árpádé. A 12 kiegészítéssel bővült javaslat jórészt megfelel a Pro Democratia Egyesület által kidolgozott változatnak.

A bizottság elnöke, Mihai Voicu szerint a holtpontról úgy sikerül kimozdulni, hogy nem pontosították az egyéni választási körzeteket. Ennek tulajdonítható egyébként Márton Árpád tartózkodása is. A dokumentum most a szenátus, majd a képviselőház elé kerül.

A honatyák viszont ügyet sem vetnek az államfő ultimátumára, amely október 22-ig adott határidőt a törvénytervezet elfogadására. A szenátus elnöke, Nicolae Văcăroiu szerint a tervezet elfogadása nem tekinthető „rettentően sürgető feladatnak”, hiszen a parlamenti választásokat jövő év decemberében tartják.

Szerinte kellő politikai akarattal a felsőház november végére megszavazhatja a dokumentumot, procedurális okok miatt azonban „csekély a valószínűsége annak, hogy az a jövő héten az államfő elé kerüljön” – tette hozzá. Azt megígérte, hogy a szenátus sürgősségi eljárással vitatja meg a dokumentumot, ám leszögezte: jó, nem pedig elkapkodott törvényre van szükség.

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) főtitkára, a szakbizottság tagja, Dan Motreanu szerint szükség esetén kormányzati felelősségvállalással fogadják el a törvényt. Erre azonban csak akkor kerülne sor, ha a parlament az eredetileg kitűzött határidőre, a mostani ülésszak végéig nem tudná megszavazni a törvényt – magyarázta.

A népszavazást fölösleges pénzkidobásnak nevezte, szerinte világos, hogy a választók nagy része az egyéni választókerületes szavazás híve. A PNL célja az, hogy pártközi konszenzussal szülessék meg a törvény – jelentette ki. A kormányzati felelősségvállalást egyébként főleg Norică Nicolai liberális szenátor szorgalmazza.

Az RMDSZ elnöke, Markó Béla elvi okokból maga sem ért egyet a népszavazással. Tegnapi, bukaresti sajtóértekezletén közölte, támogatja ugyan a választási rendszer módosítását, bár az eddigi fejlemények nem győzték meg arról, hogy az új rendszer jobb lesz a jelenleginél.

Az RMDSZ olyan választási rendszert szeretne, amely lehetővé teszi a kisebbségek, a kisebb pártok és közösségek számára is azt, hogy bekerüljenek a parlamentbe, annál is inkább, mivel az Európai Parlament Bukarestbe látogató elnöke, Hans Gert Pöttering tegnap dicsérte a kisebbségek parlamenti képviseletének rendszerét, amit nem lenne szabad most elrontani – fejtette ki.

A kormányzati felelősségvállalás veszélyes lehet a kabinetre nézve, hiszen ha a parlamenti többség nem fogadja el a törvény szövegét, újabb bizalmatlansági indítvány következhet. Ez esetben a Szociáldemokrata Párt is kezdeményezheti a lépést, annak ellenére, hogy ebben az ülésszakban már élt vele. Nem kizárt, hogy a Nagy-Románia Párt is hasonló lépésre szánja el magát, mivel mindvégig ellenezte a választási rendszer megváltoztatását.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.